SPOTIFY ÇALMA LİSTELERİ REHBERİ

Bu yazımızda spotify çalma listeleri neden önemli? Spotify çalma listelerine nasıl girerim gibi çok merak edilen sorularını cevaplayacağız.

Tarihte bir zamanlar “playlist” kelimesinin bilinen tek kullanımı radyo istasyonlarında, DJ’lerle ilgiliydi. Bu kelime kısaca programda çaldıkları ya da çalacakları şarkıların derlemesi  anlamına geliyordu. Teknoloji geliştikçe ve müzik tüketimi dijitale geçtikçe, çalma listeleri ‘oluşturma’ yeteneği devredildi.

iTunes ve diğer medya oynatıcılarıyla gelen bu havalı ama çok önemsenmeyen özellik, dinleyicilere ve geleceğin DJ’lerine parti ve programlarda, iPodu ile büyük bir müzik koleksiyonu yapma fırsatı verdi. 

Sonra stream platformları geldi!

Spotify, Deezer, Apple Music, YouTube  hepsi de  abonelerine birinci sınıf ürünler sunmak için her hafta piyasaya sürülen yeni müziklerin çalma listelerin ustaca derlediler. Bunu okuyorsanız muhtemelen playlistler gündeme geldikten sonra değişen geleceğin farkındasınızdır.  Bir anda resmi ve bağımsız bazı küratörler hazırladıkları listeler ile kitleleri ayrıştıracak gücü elde etti. Eskiden radyoların ve blogların yaptığını şimdi onlar yapıyorlar.

spotify calma listeleri

Spotify’ın düzenlediği “Türkçe Rock” “Üçüncü Yeniler” “Türkçe Rap” gibi listeler sanatçıların kendini görmek istediği yerler haline geldi. Her tarzdan sanatçılar, kendi tarzlarındaki listelere girip doğru kitleye ulaşabilmek istiyor. 

Tüm türlerin kendi spotify çalma listeleri var ve bu listelerde keşfetmeyi seven dinleyiciler, keşfedilmeyi bekleyen sanatçılarla buluşuyor, tanışıyor. Ayrıca basit bir tıkla şarkıyı kaydedebiliyor yada Sanatçının profiline gidip onu daha yakından tanıyıp, keşiflerini bir sonraki seviyeye taşıyabiliyorlar.  Müziklerini tanıtmak için Moodylist’i kullanan sanatçılar, şarkılarının doğru çalma listesine yerleştirilmesiyle stream ve kaydetmelerinin bir gecede nasıl arttığına şahit oldular.

Spotify çalma listeleri ile tanıtım neden mantıklı?

Gazeteye röportaj vermek, internet bloglarında yazı yazdırmak gibi kişiselleştirmeden uzak PR yöntemleri zaten geride kaldı ama biliyoruz ki İnstagram ve Facebook reklamıyla bile istenilen kitleye tam olarak ulaşmak, eserini dinletebilmek pek mümkün değil. Diğer yandan çalma listeleriyle hem doğru kitleye ulaşıyor hem de stream gelirlerini toplayabiliyorsunuz. Bu nedenle, çalma listesi küratörleri, sanatçıların ve müzik şirketlerinin pazarlama stratejilerinin önemli bir parçası haline gelmiştir.

Spotify Resmi Çalma Listeleri

SPOTIFY ÇALMA LİSTELERİNE NASIL GİREBİLİRİM?

Spotify, sanatçıların yeni eserlerini doğrudan sunabileceği merkezi bir yöntemi tercih ediyor. Biz keşke şu küratörlerden biri arkadaşımız ya da akrabamız olsaydı diye hayal kurarken, bu insanlar her gün yeni şarkı bombardımanına tutuluyor. Bir radyo istasyonunun müzik direktörü ya da ünlü bir müzik bloğunun editörü gibi, onlarında bir sistemi olmalı tabiki. Bu insanların şarkıları dinleyip süzgeçten geçirebilmeleri için bolca zamana ihtiyacı var. Burada bizim için önemli olan şey şu ki, Spotify’a öneri yapabilmek için şarkının henüz yayınlanmamış olması gerekiyor. Yayınlanmış şarkınızı listeler için öneremiyorsunuz. İşte bu yüzden çalışmanızın yayın tarihi çok önemli.

Albümünüzü ya da ep’nizi gönderdikten sonra yayınlanması için en az üç hafta bekleme süresi ayırdığınızdan emin olun.  Platformlara dağıtıldıktan sonra, sanatçı profilinizi ‘Spotify For Artist’ platformunu kullanarak talep edebilirsiniz … Oldukça basit bir işlemle giriş yaptıktan sonra profilinizi düzenleyerek hayranların siz ve müziğiniz hakkında daha fazla bilgi edinebilmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda şarkılarınızın tüm resmi çalma listelerinde incelenmesi için başvuru işlemini de buradan yapacaksınız.

İlk albümüm yayınlanmadan önce sanatçı profilimi nasıl talep edebilirim?

İlk albümünüz Spotify’da yayınlanmadan önce plak şirketinizden veya dağıtımcınızdan Spotify sanatçı profilinizin URI bağlantısını istemelisiniz (bunu müziğinizi Spotify’a ilk kez teslim ettikten sonra alacaklar). Daha sonra ‘Spotify For Artist’e erişim talebinde bulunarak sanatçı profilinizi talep edebilirsiniz. URI bağlantısını Kendinizi bulun alanına yapıştırmanız yeterlidir.

MOODYLİST YANINIZDA

Maalesef ki, favori streaming platformlarınızda çalma listelerine başvurmak için herhangi bir hack veya kısayol yok. Müziğinizi bu platformlarında olabildiğince çok kişinin görmesi, genellikle uzun ve sıkı çalışmalara bağlıdır. Beş yıl önce, Spotify çalma listeleri uzun vadeli, başarılı bir müzik kariyerinde çok büyük bir etken değildi ama şimdi öyle olduğunu biliyoruz. Müziğinizi  dünyaya yaymanız için ortaya çıkan tüm yeni fırsatlara ayak uydurmanız, sektörü yakın plandan takip etmeniz çok önemli.  

En önemlisi, ne olursa olsun cesaretinizin kırılmaması. Müziğinizde istediğiniz başarıyı bulma süreci uzun zaman alabilir veya daha uzun görünebilir. Bu, bazen moral bozucu olabilen yorucu bir iş olsa da aynı zamanda sürecin bir parçasıdır. 

Müziğinizin hakettiği yere gelmesi için her zaman yanınızdayız ve ihtiyaç duyduğunuz hizmetle bu süreçte size ortak olmak istiyoruz. Moodylist’in yardımıyla sanatçılarımızın müziklerinde görmeyi umdukları başarıyı bulabileceğimize eminiz. Bu yüzden, pes etmeyin ve müziğinizi yapmaya devam edin. 

İyi şanslar!

İLETİŞİM

Listelerimize Şarkı Önermek ya da

İşbirliği İçin

Ayrıca bize Whatsaptan ya da aşağıdaki platformlardan da ulaşabilirsin 🙂